Κατασκευή πανοπλίας

Θα ξαφνιαστείτε, όταν διαπιστώσετε, πόσο ένας άκρως αθλητικός όρος είναι κοινός σ’ έναν μεγάλο αριθμό επιστημών. Το σχ. έτος 2012-13, το ολοήμερο τμήμα του σχολείου μας, διερεύνησε την χρήση του, εκτός από τον Αθλητισμό, στην Ανθρωπολογία/Βιολογία, Ζωολογία, Φυτολογία, Ψυχολογία, Πολιτική, Οχυρωτική , «Πολεμική Τέχνη».

Έτσι, μιλήσαμε για την άμυνα του ανθρώπινου οργανισμού απέναντι στις ασθένειες αλλά και των ζώων/φυτών απέναντι στους εχθρούς τους. Παρακολουθήσαμε επίδειξη τεχνικών άμυνας στις πολεμικές τέχνες επισκεφθήκαμε το ΜΒΤ Αιγών και σχολιάσαμε τα αμυντικά συστήματα των Μακεδόνων. Στήσαμε κάστρα, παίξαμε τους ιππότες και κατασκευάσαμε μόνοι μας αμυντικά μέσα όπως ασπίδες, πανοπλίες.

Παρουσίαση για την άμυνα του ανθρώπινου σώματος Επίδειξη ΚΑΡΑΤΕ (Αμυντικές πολεμικές τέχνες ή Μαχητικές τέχνες) Η Άμυνα στην Ψυχολογία (Αμυντικοί μηχανισμοί του Εγώ)
 Κατασκευή αποκριάτικης μάσκας - κάστρο  Θεωρία, πάνω στα πολεμικά όπλα  Παιχνίδι με κάστρα, ιππότες, πανοπλίες